Прејди на содржината

Петар

Од Викиречник

Македонски[уреди]

Петар вокативна форма: Пет-ре

Читање и изговор[уреди]

Читање: Пе'|тар /Pe'tаr/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -етар

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]