Митра

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Митра вокативна форма: Митр-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: Ми'т|ра /Mi'tra/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -итра

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]