Мека

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за Мека.

Град во Саудиска Арабија, најсветото муслиманско место каде се наоѓа светиот објект Кабата. Од муслиманите се бара еднаш во животот да одат на аџилак во Мека.

  • Варанази е едно од најсветите места за индуизмот како што е Ватикан за католиците или Мека за муслиманите.


Изведени зборови[уреди]

меканец

меканци

меканка

меканки

мекански