Ленче

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Ленче вокативна форма: Лен-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: Ле'н|че /Le'nče/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -енче

Значење[уреди]

  1. Женско име. Нагалено од Елена

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]