Лена

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Лена вокативна форма: Лен-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: Ле'|на /Le'nа/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ена

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]