Живко

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Живко вокативна форма: Живко

Читање и изговор[уреди]

Читање: Жи'в|ко /Ži'vko/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ивко

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]