Гевгелија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of North Macedonia.svg [уреди]

Сопствена именка, ж[уреди]

Читање[уреди]

Гев·ге·ли·ја ед

Изговор[уреди]

Македонски: « [Gɛvˈɡɛlija] speakerlink.svg »

Значења[уреди]

Неменлива
Гевгелија
[1] (географија) село во Република Македонија.

Превод на други јазици[уреди]

Наводи[уреди]

[1] Блаже Конески и Крум Тошев. Македонски правопис со правописен речник. Државно книгоиздателство на “Македонија”. Скопје. 1950 г.