Велес

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Велес.

Град во средишниот дел на Република Македонија.


Етимологија[уреди]

Градот името го добил во VII век со доаѓањето на Словените на Балканот, од словенското В ЛЕС што значи „в шума“, име кое било дадено поради густите шуми што го опкружувале градот.


Изведени зборови[уреди]

велешанец

велешани

велешанка

велешанки

велешанче

велешанчиња

велешки