Вардар

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Вардар.

(географија) Најголемата река во Република Македонија, долга 388 км. Извира во с. Вруток, а се влива во Егејското Море.


Изведени зборови[уреди]

вардарец

вардарски