Бојана

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Бојана вокативна форма: Бојан-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: Бо'|ја|на /Bo'jana/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ојана

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]