Битола

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка женски род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Wikimedia
Во Википедија има статија за Битола.

Град во југозападниот дел на Република Македонија.


Етимологија[уреди]

Од старословенскиот обител - заедница на монаси (манастир)


Изведени зборови[уреди]

битолчанец

битолчани

битолчанка

битолчанки

битолчанче

битолчанчиња

битолски