Библија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МакедонскиFlag of Macedonia.svg [уреди]

Општa именкa, ж[уреди]

Читање[уреди]

Библија ед, нема мн

Значења[уреди]

[1] Збирка од стари канонски текстови кај Евреите и христијаните во два дела: Стар завет и Нов завет; Свето писмо.

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Bible
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: библия
 • Германски: Bibel
 • Грчки:
 • Турски: İncil
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски:
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: