Андреја

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Андреја вокативна форма: Андреја

Читање и изговор[уреди]

Читање: А'н|дре|ја /A'ndreja/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -aндреја

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]