Андон

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Андон вокативна форма: Андон-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: А'н|дон /A'ndon/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -андон

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]