Ангеле

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Ангеле вокативна форма: Ангеле

Читање и изговор[уреди]

Читање: А'н|ге|ле /A'ngele/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ангеле

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]