Ана

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Ана вокативна форма: Ан-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: А'|на /A'na/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ана

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]