Прејди на содржината

Абу Даби

Од Викиречник

Сопствена именка женски род

Значење[уреди]

Википедија на јазик има статија за:

Главен град на Обединетите Арапски Емирати.

Изведени зборови[уреди]

абудабиец

абудабијка

абудабијци

абудабиски

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Abu Dhabi
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: Абу Даби
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: