Абисинија

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сопствена именка женски род

Значење[уреди]

Wikipedia-logo-en.png
Википедија на јазик има статија за:

Поранешно име на Етиопија.

Изведени зборови[уреди]

Абисиниец

Абисинци

Абисинка

Абисинки

абисински

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: Abyssinia
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски: Абисиния
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: