Прејди на содржината

ŝarko

Од Викиречник
Википедија на Есперанто  јазик има статија за:
Есперанто Есперанто

изговор

[уреди]

МФА: [ˈʃar.ko]

именка

[уреди]

ŝar-ko

Еднина Множина
Номинатив ŝarko ŝarkoj
Акузатив ŝarkon ŝarkojn
  1. ајкула