Прејди на содржината

épais

Од Викиречник
Франција Француски

изговор[уреди]


придавка[уреди]

épais

Еднина Множина
Машки род épais épais
Женски род épaisse épaisses

Предлошка:"en:fr-adj

  1. дебел
    • J'ai besoin d'un manteau épais. - Ми треба дебел капут.
  2. густ
    • Elle a les cheveux épais. - Таа има густа коса.