Прејди на содржината

6

Од Викиречник
(Пренасочено од шест)

Македонски[уреди]

6 или шест

Читање и изговор[уреди]

Читање: ше'ст /še'st/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ест или -ес или -ет

Значење[уреди]

  1. Арапски број шест.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]