Прејди на содржината

7

Од Викиречник
(Пренасочено од седум)

Македонски[уреди]

7 или седум

Читање и изговор[уреди]

Читање: се'|дум /se'|dum/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -едум

Значење[уреди]

  1. Арапски број седум.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]