успорник

Од Викиречник
(Пренасочено од забавница)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: успорници

Членувана форма: успорникот, успорниците

Неологизам


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за успорник.

(Патен сообраќај) Попречна препрека која се поставува на улиците со цел да се намали брзината на возилата.

 • Успорниците најчесто се поставуваат во близнна на училишта.


Синоними[уреди]

лежечки полицаец

Етимологија[уреди]

Од глаголот успори и наставката ник.


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: speed bump
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: