јота

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Префикс


Значење[уреди]

Прв дел од сложени зборови за означување мерни единици квадрилион пати поголеми од основната единица. (1024

  • Масата на океаните е приближно 1,4 јотаграми (Yg).


Симбол[уреди]

Y


Антоним[уреди]

јокто


Етимологија[уреди]

(1991) Од старогрчки οκτώ, okto, (осум), бидејќи 1024 = 10008.