тебешир

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: тебешири

Значење[уреди]

Обликувано парче од мек варовник што служи за пишување и цртање.

  • Таа за миг застана, па се сврти и појде кон вратата, на чие черчеве со тебешир ги водеше долговите на муштериите. - (Владимир Костов, Битолски триод, 2017)

Синоними[уреди]

креда