скратеница

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка женски род

Множина: скратеници


Значење[уреди]

(лингвистика) Скратен облик на збор или синтагма.

  • Денешните медиуми се полни со скратеници.


Синоними[уреди]

кратенка

кратеница