равиоли (јадење)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка само во множина


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Вид јадење направено од тестенините равиоли.


Етимологија[уреди]

Од италијанското име за ова јадење ravioli.