Прејди на содржината

машина

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

ма́шина (mášinaf (множина ма́шини, односна придавка ма́шински, деминутив ма́шинка)

  1. Орудие за работа управувано од човек што со движење на определени свои делови, претворајќи ја енергијата од еден вид во друг, врши некаква работа.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • машина”, во Официјалниот дигитален толковен речник.