Прејди на содржината

маса

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

маса (masaf (деминутив масиче или масичка)

  1. Парче мебел што се состои од рамна плоча поставена на четири ногалки.
Деклинација
[уреди]

Наводи

[уреди]
  • маса”, во Официјалниот дигитален толковен речник.