кроасан

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: кроасани

Членувана форма: кроасанот, кроасаните


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за кроасан.

Печиво од лиснато тесто во облик на полумесечина.

  • Во хотелот за појадок имаше многу вкусни топли слатки и солени кроасани.


Етимологија[уреди]

Од францускиот збор croissant - полумесечина.