костур

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: костури

Избројана множина: костура

Членувана форма: костурот, костурите


Значење[уреди]

Во Википедија има статија за костур.

1. Структура која им обезбедува потпора на организмите.

 • Човечкиот костур е составен од 206 коски, но овој број не е фиксен, туку е променлив во зависност од поединецот и возраста – новороденчињата имаат околу 270 коски од кои дел подоцна се спојуваат.

2. Рамка која обезбедува потпора за градба или друга конструкција.

 • Костурот на бродот веќе беше направен.

3. (фигуративно) Многу слабо лице.

 • Таа толку ослаби додека беше болна така што стана прав костур.

4. (фигуративно) Централното јадро што му дава облик на целата структура.

 • Костурот на организацијата е во суштина иста како што беше пред десет години, но многу нови лица дојдоа и заминаа.

5. (фигуративно) Скица за понатамошно делување.

 • Костурот на пиесата најавуваше дека тоа ќе биде нетрадиционално дело.


Изведени зборови[уреди]

костурница

костурест


Синоними[уреди]

скелет


Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: skeleton
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски: