Прејди на содржината

кислород

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

кислород (kislorodm (односна придавка кислороден)

  1. Хемиски елемент, безбоен гас, без вкус и мирис, што се јавува како составен дел од воздухот и учествува во процесот на дишење и горење; симбол O.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • кислород”, во Официјалниот дигитален толковен речник.