Прејди на содржината

гитара

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈɡitaɾa]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

гита́ра (gitáraf (множина гита́ри, односна придавка гита́рски, деминутив гита́рче или гита́ричка, аугментатив гита́риште)

  1. Музички инструмент со шест до десет жици.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • гитара”, во Официјалниот дигитален толковен речник.