Прејди на содржината

водопад

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]
  • МФА(помош): [ˈvɔdɔpat]
  • Аудио:(file)

Именка

[уреди]

водопад (vodopadm (множина водопади, односна придавка водопаден)

  1. Место во река, поток и сл. каде што водата паѓа од високо.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • водопад”, во Официјалниот дигитален толковен речник.