букурешки

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Придавка машки род

Множина: букурешки

Женски род: букурешка

Среден род: букурешко


Значење[уреди]

Што се однесува на Букурешт и букурештаните.