Прејди на содржината

авион

Од Викиречник

Македонски

[уреди]

Изговор

[уреди]

Именка

[уреди]

авио́н (aviónm (множина авио́ни, односна придавка авио́нски, деминутив авио́нче, аугментатив авио́ниште)

  1. Метална направа за летање што ја движи мотор, а се одржува во воздух со помош на крила.

Деклинација

[уреди]

Наводи

[уреди]
  • авион”, во Официјалниот дигитален толковен речник.