Тодор

Од Викиречник
(Пренасочено од Тодоре)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Тодор вокативна форма: Тодор-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: То'|дор /To'dor/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -одор

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]