Пикер

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Именка машки род

Множина: пикери

Членувана форма: пикерот, пикерите

Значење[уреди]

Во Википедија има статија за Пикер (ракомет).

(Ракомет) Во ракометот играчот кој при напад се поставува во зоната на 6 метри и се обидува да ја наруши одбраната поставувајќи блокови за своите соиграчи, пред сè за бековите.

 • Ванчо Димовски, пикерот на македонскиот ракометен шампион Металург, е избран во идеалниот состав на последното, деветто коло од Лигата на шампионите. - (Ванчо Димовски - најдобар пикер викендов, на семрежната страница на МКД, 20 февруари 2012)

Синоним[уреди]

Превод на други јазици[уреди]

 • Албански:
 • Англиски: pivotman
 • Арапски:
 • Босански:
 • Бугарски:
 • Германски:
 • Грчки:
 • Италијански:
 • Јапонски:
 • Каталонски:
 • Кинески:
 • Окситански:
 • Полски:
 • Португалски:
 • Руски:
 • Српски:
 • Украински:
 • Француски: pivot
 • Хрватски:
 • Шведски:
 • Шпански: