Ниш

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Ниш.

Најголем град во југоисточна Србија, трет најголем град во Србија.


Етимологија[уреди]

По реката Нишава (Naissos) која келтските пражители ја викале Вилина река (Navissos).


Изведени зборови[уреди]

нишлија

нишлии

нишлијка

нишлијки

нишлијче

нишлијчиња

нишки