Крстана

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Крстана вокативна форма: Крстан-о

Читање и изговор[уреди]

Читање: К'р|ста|на /K'rstana/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -рстана

Значење[уреди]

  1. Женско име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]