Костур (град)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Костур (град).

Град во западниот дел на Егејска Македонија, денес Грција. Грчкото име на Костур е Касторија.


Изведени зборови[уреди]

костурчанец

костурчанци

костурчанка

костурчанки

костурчанче

костурчанчиња

костурски