Долгаец

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка машки род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Долгаец.

Село во Прилепско, во северниот дел на Прилепско Поле.


Изведени зборови[уреди]

долговчанец

долговчани

долговчанка

долговчанки

долговчанче

долговчанчиња

долгаечки