Бојан

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Бојан вокативна форма: Бојан-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: Бо'|јан /Bo'jan/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -ојан

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]