Богдан

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Богдан вокативна форма: Богдан-е

Читање и изговор[уреди]

Читање: Бо'г|дан /Bo'gdan/ (|=поделба на слогови, '=акцент)
Рима: -огдан

Значење[уреди]

  1. Машко име.

Етимологија[уреди]

Потекло[уреди]

Извори[уреди]