Ѓавато (Богданско)

Од Викиречник
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонски[уреди]

Сопствена именка среден род


Читање и изговор[уреди]

  • Читање: (|=поделба на слогови, '=акцент)


Значење[уреди]

Wikimedia
Во Википедија има статија за Ѓавато (Богданско).

Село во областа Бојмија, на 9 км од Гевгелија.

Етимологија[уреди]

Од грчкиот збор διαβατός чие значење е премин.

Изведени зборови[уреди]

ѓавучанец

ѓавучанци

ѓавучанка

ѓавучанки

ѓавучанче

ѓавучанчиња

ѓавучки